2009. december 19., szombat

Zsindelytetők...

A zsindely egyre elterjedtebb építőelemmé vált napjainkra. A zsindely sok előnnyel rendelkezik. A zsindely alapvetően úgy készül, hogy bitumenes lemezből vágják ki, amely hordozórétege szervetlen üvegszálból készült fátyol, amelynek mind a két oldalára, forró bitumenréteget hordanak fel. A zsindely lemezének felső része, palazúzalékot kap. A palazúzalék van tehát a zsindely ezen, felületére rá hintve. Ez azért hasznos, mert az időjárás viszontagságai, a mechanikai megterhelések és az ultraibolya sugárzás ellen véd. Nem éghető, így az esetleges tűz esetén, a zsindelyen keresztül nem jut át, illetve nem terjed tovább a tűz. A zsindely gyártása automatizált gépek által történik a gyártósoron. Ez a gyártási folyamat adja a zsindely remek minőségét. A tetőfedő elemek különfélék lehetnek. A tetőburkolat lehet akár, cserép vagy pala, vagy zsindely is. A zsindely manapság az egyik legfelkapottabb tetőfedő elem. A zsindely alakja és színe sok féle lehet.

A választék az üzletekben a zsindely terén hatalmas, így biztosan mindenki megtalálja magának a megfelelő zsindelyt. A zsindely széles választéka révén, változatos és egyedi tetőformák hozhatók létre. A forma szempontjából, a zsindelyes tetőknél a leggyakoribb a téglány, a gyémánt, a hódfarkú és a méhsejt tető. A zsindely mérete is változó lehet, azonban egy-egy zsindelyelem mérete általában 1méter széles. A minta tagolása természetesen csak az alsó részeken látszik kissé. A zsindely felső részén az egymást átfedő részek egy széles lapban maradnak. A zsindely anyaga is változó lehet természetesen.

zsindelyzsindely tető
A bitumenes zsindely pl. az a típusú zsindely, amelyet 15-90fokos dőlésszög esetén szoktak előszeretettel alkalmazni. Ha ilyen zsindellyel akarjuk a burkolást megvalósítani, akkor ügyelni kell arra, hogy a tetőszerkezet kéthéjú legyen, és hogy a tetőszerkezet hidegtetőként legyen létrehozva. A fedőanyag tulajdonságaira is kellő figyelmet kell fordítani a zsindely kialakítása előtt. A zsindely héjazata párazáró, éppen ezért a tetőszerkezetből kiáramló nedvességet nem engedi át. Az átszellőztetésről éppen ezért n2agy figyelmet kell fordítanunk. A vízzáróság a fedés esetében, az alátétlemezekkel és a kellő átfedésekkel javítható és megvalósítható. A zsindely kialakítása a tetőszerkezeten úgy történik, hogy minden egyes zsindelylemezt soronként fektetik el tompa ütközésekkel.

Az 1-3mm nagyságú hézag alkalmazása a zsindely elemei között ajánlatos. Ez azért kell, mert a hő ingás esetén a zsindely tágulhat. A zsindely kialakítását, tehát a tető fedését, a tetőfelület közepén érdemes elkezdeni és onnan kifelé haladni. Itt kell kialakítani a vezérvonalakat és az ezzel párhuzamosan lévő eltolási segédvonalakat. Ezt a jelölést a tető középvonalától nézve jobbra és balra egészen a tető széléig 3-4lemezhosszonként kell megismételnünk. A zsindely rögzítése szegecseléssel történik. Ha a tető dőlésszöge, több,mint 60fok, akkor egyéb rögzítés is szükséges lehet a zsindely esetében. Ez általában, plusz szegecselést jelent, a zsindely egyes elemeinél. A zsindely rögzítése bitumenes hidegragasztóval is történhet persze, de a szögezés általában jobb, és egyszerűbb is. A zsindely tehát remek burkoló elem, amely kiváló hőszigetelő képessége mellett, nagyon esztétikus is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése