2009. december 19., szombat

A hőszigetelésről...

Mindenki számára fontos nyilvánvalóan az energiaforrás csökkentése és ezt a hőszigeteléssel érhetjük el. Sokan csak a kocsijuk energiafogyasztásának csökkentésére gondolnak általában, de egy házon véghezvitt hőszigetelés valójában sokkal jobban csökkenti az energiafogyasztásunkat és ezáltal kiadásainkat is. Természetesen egy korszerű hőszigetelés magas beruházási költségekkel jár, de ez hosszú távon kifizetődik. Gondoljunk csak bele, hogy egy hőszigetelés után 40-50%-al csökkenni fog a fűtésre használt gázfogyasztásunk és ezáltal olcsóbban fűtünk is a hőszigetelésnek köszönhetően. A hőszigetelés lehetővé teszi, hogy ne hűljenek át a falaink a hidegekbe, valamint a beázástól sem kell félnünk. Ahogy említettem már egy hőszigetelés kivitelezése az egész házon nem olcsó mulattság, de akkor is csak 3%át teszi ki az egész ház árának. Tegyük fel egy 150 négyzetméteres nagy családi ház, ami került mondjuk 8 millióba, annak teljes hőszigetelése körülbelül 24000 forintba fog kerülni. Ez nem is olyan vészes ugye? Ez az ár néhány fűtési szezon alatt meg is térül nekünk. Tehát egy ház hőszigetelésekor mindig hosszútávra kell gondolkodnunk. A hőszigetelés és a szigetelés egyik hátránya viszont mindig, hogy a falak nem tudnak szellőzni kellőképpen.

Ennek helyes megoldása a megfelelő szellőztetés. Egy hőszigetelés után, tehát nem árt naponta 5-15 percet kereszthuzatot csinálni a lakásban és ennyi. Ez idő alatt kicserélődik a ház levegője és a bútorok sem hűlnek le ennyi idő alatt. Egy hőszigetelés kezdetekor nem alkalmazhatunk bárhol bármilyen szigetelőanyagot. Hőszigetelésre a legtöbb szigetelőanyagot csak speciálisan lehet felhasználni. A következő paraméterek alapján már könnyű eldöntenünk, hogy melyik hőszigetelő anyagot hol is használjuk és hogyan a hőszigetelés során.

A hőszigetelés kopásállósága miatt megfelelően tömör szigetelő anyag kell, ami nagyjából (1kg/m3).

A hőszigetelés tűzállósága, ez is fontos.

A hőszigetelés vízállósága fontos, ha a szigetelőanyagunk nedvességnek lenne kitéve

hőszigetelés
A legjobb és leggyakrabban használt hőszigetelésre alkalmas anyagok: expandált polisztirol, extrudált polisztirol, kőgyapot, üveggyapot, fagyapot és faforgácslapok, melyet számos területeken alkalmaznak még ma is a hőszigetelés alatt. Ezek tehát a hőszigetelésre leggyakrabban használt szigetelők, de természetesen ezen kívül még számos hőszigetelésre alkalmas anyag van, mint például a habarcs és így tovább. A hőszigetelés kapcsán a tető hőszigetelése is igen fontos. A tetők rossz szigetelése miatt rengeteg hőt veszítünk egy-egy fűtéskor és ezért nagyon fontos a tető megfelelő hőszigetelése. Megkülönböztetünk hideg és meleg tetőt. A hideg tetőknél a levegőréteg a hőszigetelés és a cserépréteg között van. Ez összeköttetésben van a kültéri levegővel is általában. Ahhoz, hogy ez a fajta hőszigetelés jól működjön a tetőnkön szigorúan be kell tartanunk az előírt 4 cm-es légréteget.

Nincs szükség szellőzésre a meleg tetőknél. Itt a szarufák közét teljesen hőszigetelővel látják el. Ez picivel hatásosabb hőszigetelés és jelentősen csökkenti a házunk energiafogyasztását. Mi magunk is nem rég csináltuk meg a garázsunk tető és hőszigetelését. A múlt nyáron pedig a házunk hőszigetelését csináltuk meg. A hőszigetelés hatása egyből érezhető volt télen ráadásul 40%al csökkent a fűtésre kiadott gáz és pénz is. Végezetül mindenki beláthatja, hogy a hőszigetelés egy hasznos dolog és napjaink egyik legjobb eljárása az energiakiadás csökkentésére.

A hőszigetelés manapság egy alapvetően fontos dolog minden lakás és ház körében. A hőszigetelés ugyanis nem csak télen óv a hidegtől de egyben nyáron is a melegtől. A hőszigetelés ráadásul rengeteg pénzt spórolhat meg nekünk a fűtésszámla tekintetében. A hőszigetelés által ugyan is szinte zero szintre csökkenthető egy-egy lakás hőleadása. Nem is gondolnánk, de a hőszigetelés hiányában egy átlagos európai lakás mint egy 60%-át fordítják fűtésre. Ez tehát nagyon magas érték. A hőszigetelés hiányában tehát a villany és elhasznált víz mellet csak a fűtésre megy el a lakás fenntartásának több, mint fele. A hőszigetelés által tehát az épületek fűtési költségének a csökkentése elkerülhetetlen a jövőre nézve. Nem is gondolnánk, de az épületek 40-50%-át adják le a felhasznált energiának, de ez egy jó hőszigetelés megcsinálásával teljes mértékben kiküszöbölhető.

A hőszigetelés mellet fontos, hogy a régi vagy hibás nyílászárókat is lecseréljük egy újra, mivel évente most már több, mint 10 000 család végez energiatakarékossági megfontolásból utólagos hőszigetelést. Egy átlagos méretű ház teljes hőszigetelése ugyan nem olcsó. Körülbelül 10-150 ezer forintot tesz ki, de ez az összeg a hőszigetelés által vissza is jön 2-3 éven belül, amit megspórolunk a hőszigetelés által a fűtésen. A hőszigetelés történhet külső és belső falakra is, de mindkettő egyszerre a legbiztosabb. Ha csak az egyik mellett döntünk. akkor a hőszigetelést mindenképpen a fal külső részén tegyük meg, mert itt veszítenek a falak a legtöbbet a hőmérsékletükből. A gyors hőszigetelés hamar elvégezhető, ha csak 2-10 centiméteres fóliákat alkalmazunk, azonban nem érdemes általában spórolni a hőszigetelést kiváltó hőszigetelő anyagokon, mert itt valóban a drágább a jobb.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése