Sokan a lakott tetőtereket részesítik előnyben, itt azonban a hőszigetelés sokkal fontosabb és nagyobb hangsúlyt kell rá helyezni, mint a földszintek szigetelésében. A tetőtér falainak és a tetőnek legalább 20 cm vastagságú hőszigeteléssel kell lennie ellátva. Most nézzük a hőszigetelés menetét a külső falra nézve. A külső falak hőszigetelése tehát kulcsfontosságú lehet. A ház külső hőszigetelésének köszönhetően tehát csökkennek a fűtési költségek. A hőszigetelés hatására a falaknak nő a belső felületi hőmérséklete, ami magasabb komfortérzetet is ad. Ezek mellett a külső falak hőszigetelése kiküszöböli az ún. hőhidak problémáját is. A hőszigetelés ellenére azonban megmarad a falszerkezetek légzőképessége és lég áteresztőképessége is.
Nem kell attól tartanunk, hogy a hőszigetelés miatt fullasztó és fülledt lesz a levegő a lakásban. A hőszigetelés és szigetelés ráadásul megóvja a falakat és a tetőket a beázás veszélyétől és a penész sem tud ezáltal telepet verni azokon. Összességében a hőszigetelés által nem csak meleget és hűvöst kapunk egyben, de védelmet is a falaink szempontjából. A pince hőszigetelését tekintve csak az a fontos, hogy ne legyen hideg az-az a hűvös is már egy teljesen megfelelő eredmény amit el kell érni a garázsok hőszigetelésekor. A garázs szempontjából a tető hőszigetelés a legfontosabb, amit meg kell tennünk. A hőszigetelés folyamán felhasznált hőszigetelő anyagok rendszerint könnyű anyagok. A hőszigetelés történhet szálas ,vagy habosított hőszigetelő anyagok által. A hőszigetelés számára a legjobb hőszigetelők a következők:
Kőzetgyapot hőszigetelés
Üveggyapot hőszigetelés
Fagyapot hőszigetelés
Polisztriol hőszigetelő anyagok
Teljes hőszigetelő rendszerek.
A hőszigetelés tehát egy igen látványos hatású beruházás a ház energiafelhasználásának tekintve, és ne feledjük, hogy a hőszigetelés egy emberöltőre szól és csak egyszer kell jól megcsinálni.
Hogy miért olyan hasznos a hőszigetelés napjainkban? Körülbelül 20-25éve, az energiaárak növekedése révén, valamint a környezetvédelmi törekvések kialakulása által, egyre általánosabb a törekvés az energiafogyasztás csökkentésére, amelynek egyik legfőbb módja a jó hőszigetelés. Ha egy átlagos fogyasztót nézünk, azonban megfigyelhető az, hogy autójának alacsony fogyasztására jobban figyel, mint a házának fűtési költségeire. Ha jobban bele gondolunk pedig, a hőszigetelés fontosabb dolog is lehetne, mivel ezzel több pénzt is lehet megspórolni minden egyes hónapban.
A hőszigetelés folyamata nem több pár napnál. A megfelelő szakemberek segítségével tökéletes hőszigetelés alakítható ki a egész házunkon, amely által sok energiát és ezzel pénzt spórolhatunk meg. Az a lényeg, hogy a fűtésszámla összege arányban legyen a ház méretével. Sok esetben van olyan, hogy egy 150négyzetméteres ház fűtési költsége kisebb, mint pl. egy 100 négyzetméteres,amelyet a jó hőszigetelést biztosít.
Azt persze mindenképpen tudnunk kell, hogy egy korszerű és szakszerű hőszigetelés beruházási költsége elég magas lehet, azonban ha kicsit utána számolunk a dolgoknak, sokkal jobban jövünk ki így is a hőszigetelés a jövőre nézve, ugyanis minden egyes hónapban alacsonyabb lesz a fűtésszámlánk. Egy megfelelő hőszigetelés a házépítési költségének azonban csupán a 2-3%-át teszi ki, ami elég jó aránynak számít. A tényállás az, hogy a hőszigetelés költsége a fűtési időszakok után, és egy adott pl. régebbi építmény felújítása során, középtávon bőven megtérül.
hőszigetelés
A hőszigetelés ellen a legtöbbször az-az érv szól, hogy a hőszigetelés által a falak nem tudna kellő képen szellőzni. A megoldás pedig egyszerű: A helyes szellőzetés kialakítása a hőszigetelés mellett. A legegyszerűbb és leghatékonyabb módja ennek az, ha naponta kb. 3x 10percet szellőztetünk és kereszthuzatot hozunk létre a lakásban, amely során a levegő kicserélődik és ugyanakkor a falak és a berendezés részei nem hűlnek át.A szigetelés ellen szóló érv még mindig az, hogy a falak nem tudnak szellőzni. A megoldás: a helyes szellőztetés. Ez azt jelenti, hogy naponta többször is, 5-10 percre, kereszthuzatot hozunk létre, aminek köszönhetően kicserélődik a levegő anélkül, hogy a falak és a bútorok lehűlnének.
A belső szigetelés. A falazat esetében a fagyhatár a falazaton belül van. A szobák a fűtés leállítása sarán gyorsan kihűlnek. A belső hőszigetelés hétvégi házaknál előnyösebb, ugyanis ezeket ritkábban használjuk, ráadásul rövid ideig, így gyorsan képesek felmelegedni. A hőszigetelés a tető esetében kulcsfontosságú, ugyanis a nagyobb hő veszteségért ez felel. A tetőszerkezeteknél, amelyek nincsenek beépítve, két típust különböztetünk meg, hideg és meleg tetőt. A hideg tetőknél a cserepek és a hőszigetelő rész között van egy réteg amely levegővel telített, amely a kinti levegővel kapcsolatban van, ezáltal a vízpára nem csapódik le és folyamatosan eltud távozni. Ahhoz, hogy ez a koncepció jól működjön, az előírt 4-5cm-es légrés betartása az ajánlott.A hőszigetelés tehát hosszútávra nézve mindenképpen hasznos dolog. A hőszigetelés révén sok energiát takaríthatunk meg, amely által a környezetünknek is kevésbé ártunk és ugyanakkor olcsóbb is.
2009. december 19., szombat
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése